Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouzelné Kočky

 

Obsah
01. Úvod
02. Panthera leo
03. Panthera griffin
04. Panthera leo rex
05. Panthera tigris tigris
06. Panthera tigris altaica
07. Panthera pardus
08. Panthera onca
09. Felis concolor
10. Felis catus01. Úvod

Ne nadarmo se stala kočka oblíbeným kouzelným miláčkem. Vedle žab, krys, myší a sov se těší stále větší oblibě.
Již v roce 1300 př.n.l. se začal egyptský kouzelník a milovník zvířat Yanhamu Carnivora zabývat chováním kočkovitých šelem. Brzy přišel na to, že všechny kočky (malé i velké) mají své specifické kouzelné vlastnosti. Pár schopností ale sdílejí. Bylo prokázáno, že, stejně jako hadi, mají dar předvídání. K sebeobraně používají zvláštní druh uhranutí nebo hypnózy, po které protivník upadne do několikaminutového bezvědomí, a tak poskytne kočce dost času k odchodu. Kočky zabíjejí jen pro obživu. Milují svobodu a nezávislost, ale jsou dobrotivé k lidem a ochraňují je. Člověka si proto kočka vybere sama, ne my ji, jak se mylně domníváme. Jedinou jejich neřestí asi je, že rády používají svůj magický pohled k manipulaci s lidmi a dostávají tak všechno, co chtějí.
Těchto vloh využila čarodějka Ervína Blechová, zvaná egyptsky Sechmet, a vybrala si k přeměně ve zvíře velkou kočku. Jako lvice obcházela vesnice a města a kudy prošla, byli lidé spokojení. Egyptský lid si ji zidealizoval jako bohyni, která symbolizovala hřejivost slunce, ale zároveň zlobu oka slunečního boha.
Zhruba kolem roku 1000 př.n.l. se objevila další čarodějka - Zvěromág, která na sebe vzala podobu kočky domácí. Její původní jméno se už nedochovalo, protože sláva jejího egyptského ekvivalentu ho předčila. Stala se další bohyní - bohyní domácnosti - Bastet. Starala se o dobrou náladu v domácnostech, chránila lid před nemocemi a zlými duchy, zajišťovala ženám plodnost a lásku. Milovala hudbu a tanec. Na její počest byly obětovány tisíce mumifikovaných koček, které za svého života byly posvátné a uctívané spolu s Bastet. Po jejich smrti si rodina kočky na znamení smutku vytrhala obočí.
Od té doby už nemáme žádné zmínky o tak slavných Zvěromázích v kočičí podobě.
Kouzelná společnost přišla na to, že kočky jsou kouzelné samy o sobě a jsou nakloněny člověku. Proto jejich schopnosti čerpají přímo od nich. V současné době se k zvěromážské přeměně využívají již jen malé kočky domácí.
Zoolog Y. Carnivora po sobě zanechal rozsáhlé pojednání o moci těchto tvorů, nazvané "Čaromocné kočky". Obsahuje charakteristiky jednotlivých druhů. Tady je několik nejzajímavějších exemplářů. Jejich popis byl čerpán z výše uvedené knihy s přihlédnutím k současným statistikám.02. Panthera leo

Oficiální název: Panthera leo
Mudlovský název: Lev

Tato kočka je často mudly nazývána "Králem zvířat" pro své postavení v mudlovském potravním řetězci. (Co by ale mudlové řekli třeba takovému Maďarskému trnoocasému, že :) - pozn. autora.) Mladí samci mají hřívu obvykle světle hnědou, teprve časem jim ztmavne. Staří samci mají velmi tmavou, téměř černou hřívu. Samice hřívu nemají. Leo nechává lovit samice a sám čeká na jejich úlovek. Je to jediná kočka žijící ve smečce. Při nebezpečí, přicházejícím od mudlů, často spojí smečka své síly, postaví se do kruhu a vytvoří hypnotické pole. Tato překážka je schopná odrazit až 1000 mudlů. Není ale známo, že by lvi prakticky využívali ještě jiné své schopnosti kromě předvídání. Ve svých lokalitách se s člověkem moc nesetkají, proto nemají uplatnění. Žijí převážně v Africe, ale bylo zřízeno již mnoho lvích rezervací, protože nenasytní mudlové by druh brzo vyhubili.


03. Panthera Griffin

Oficiální název: Panthera Griffin
Mudlovský název: mudlové Griffina neznají, jelikož je totožný se lvem, ale pravděpodobně by to byl Griffin zlatý

Oproti lvu má Griffin opravdu zlatohnědou barvu, kdežto lev je světle hnědý nebo pískově béžový. Velikostí i hřívou u samců se rovnají. Dalším rozdílem je, že Griffini jsou samotáři. Milují až tropické vedro, takže pokud naleznou místo s takovými klimatickými podmínkami, usídlí se tam na celý život. Dále pak mají zlatá křídla o rozpětí až 16 stop, ale v minulosti žil Griffin s rozpětím až 21 stop! Na zemi má Griffin křídla složená, a tak není možné je zahlédnout. To je důvod, proč si je mudlové pletou se lvy. V současné době žijí Griffini už jen v rezervacích společně se lvy a dobře se mezi sebou i páří.
Takzvaní "Nebelvírští Griffini" byli dříve považováni za samostatný druh nebo alespoň poddruh. Dnes je ale jasné, že jde jen o normální Griffiny, chované Godrikem Nebelvírem.


04. Panthera leo rex

Oficiální název: Panthera leo rex
Mudlovský název: Ani tohoto lva mudlové neznají. Podle překladu latinského názvu se jedná o Lva královského

Tato kočka se ve schopnostech naprosto shoduje se lvem, ale způsob života ji řadí spíše ke Griffinovi. Žije ve smečce, ale zásadně neloví. Je to plemeno šlechtěné k ozdobě a reprezentaci královského dvora, proto jsou Královští lvi zvyklí, že je prostě někdo nakrmí. Mají zlatohnědou barvu, samci tmavou hřívu, samice hřívu opět nemají. Nemají ale už křídla jako Griffini. Jejich zvláštností je rozdvojený ocas, který jim ale pravděpodobně slouží jen na parádu. Do této doby nebyl zjištěn žádný jiný důvod, proč ho mají. Ve volné přírodě se Královští lvi nikdy nevyskytovali. O vzniku tohoto plemena se ví jen to, že bylo založeno na Pražském panství v období vlády Karla IV. Královský lev se dostal i do znaku nynější České republiky, ale byl jím i v pohnuté minulosti této země. Na jejím území v kouzelnické rezervaci žije dodnes.


05. Panthera tigris tigris

Oficiální název: Panthera tigris tigris
Mudlovský název: Tygr

Jedná se o kouzelnou šelmu, velice obávanou mudly. Tygr je schopný usmrtit kořist až dvakrát větší než je sám. V případě nutnosti ztrácí před mudly plachost a vydává se lovit zvířata k jejich obydlím. Výjimečně loví i samotné mudly. Tygři nemají rádi velká horka. Leží často líně ve vodě a chladí se. Volně žijí na území Indie, Nepálu nebo Barmy. Stále však přibývá tygrů v rezervacích, protože mudlové je loví kvůli jejich nádherným a bezpochyby kouzelným kožešinám. Jejich barva je skořicově hnědá až medová s bílou maskou na obličeji a uších. Na hlavě, trupu a ocasu mají černé svislé přerušované pruhy. Břicho je až ke slabinám bílé nebo jemně nažloutlé. Dříve byli používáni k ostraze indických náboženských chrámů. Díky šestinásobně lepšímu zraku a schopnosti předvídat okamžitě našli cíl svého hypnotického útoku. U tygrů byla také zjištěna schopnost telepatie, pomocí které upozornili chrámové kněží na nebezpečí. V dnešní době se už moc nevyužívají, protože jejich počty to nedovolují.


06. Panthera tigris altaica

Oficiální název: Panthera tigris altaica
Mudlovský název: Tygr ussurijský/sibiřský

Je největší žijící kočkou. Unese tak těžké břemeno, že by k jeho uzvednutí bylo zapotřebí 5 silných mudlů. Žije v oblasti Amur - Ussuri, v místech, kde po většinu roku leží sníh. O revír se většinou dělí se dvěma samicemi. Je přátelský, nenapadá ostatní tygry. Když se dva tygři potkají, pozdraví se zvláštním zvukem, který vzniká prudkým vyfrknutím vzduchu z nosu a tlamy. Jiným výrazem přátelství mezi tygry je dotek hlavami, tvářemi a nakonec vzájemné otírání jejich boků. Aby přežil v podmínkách, kde žije, má speciální kožich, který okamžitě reaguje na světlo a mění barvy podle prostředí. Není tedy celkem možné tohoto tygra zahlédnout. Když tygr líná, sbírají kouzelníci jeho vzácnou srst a vyrábějí z ní neviditelné pláště. Ussurijský tygr je na pokraji vyhubení, jeho populace čítá asi tři sta kusů. V současné době nemá kromě výroby neviditelných plášťů jiné využití, protože všechna pozornost tamního Ministerstva kouzel je obrácena k obnově tohoto druhu.


07. Panthera pardus

Oficiální název: Panthera pardus
Mudlovský název: Levhart

Je známý svým charakteristickým vzorem srsti, pro kterou je mudly loven. Jeho neobyčejně bystré smysly z něj dělají obávaného nepřítele. Má také vynikající orientační smysl. Díky těmto vlastnostem ho kouzelníci často pověřují prozkoumáváním neznámých končin. Levhart vlastní taktéž jedinečný, barvy měnící kožich, ale jeho spektrum se pohybuje jen od plavé po černou. Proto je na výrobu neviditelných plášťů nepoužitelný.
Zvláštním případem je ale černý levhart, který se už s tímto zbarvením narodí. Nemluvíme potom už o levhartovi, ale o černém panterovi, který svou barvu nemění. Mudlové ho mylně považují za obyčejného levharta, ale není tomu tak! Černý panter má schopnosti, které se opravdu jen tak nevidí. Jako jediný ze všech koček nepoužívá k obraně svůj magický pohled, ale dokáže se přeměnit v člověka. Už mnohokrát bylo zkoumáno, zda nejde jen o neregistrované Zvěromágy, ale lektvarové zkoušky srsti prokázaly, že jde opravdu o zvíře! Černí panteři jsou proto velkými spojenci v bitvách proti zlu, protože jako člověk nepotřebuje panter magický zrak k obraně, ale využívá ho v útoku. Bylo také zjištěno že nejčastěji se rodí jako černí panteři samice, tudíž se mění v ženu. Jejich vítězství v boji je tak předem jasné, protože kdo by nepodlehl tak rafinované zbrani?


08. Panthera onca

Oficiální název: Panthera onca
Mudlovský název: Jaguár

Taktéž vlastní atraktivní kožešinu, kvůli které je loven hloupými mudly. Jaguár nejraději loví ve vodě. Živí se rybami, žábami, želvami a malými aligátory. Zbarvení je podobné jako u levharta, včetně černé podoby. Černí jaguáři však nemají stejné schopnosti jako panteři. Toto zbarvení mají spíš k ukrytí v tmavém pralese. Této kočce se v kouzelnickém světě říká "chůva". Každý den se vydává k lidským obydlím, aby si hrála s domorodými dětmi, zatímco rodiče pracují na polích nebo hledají obživu. Jaguáři také zajišťují divokým lidem zdraví, plodnost a úrodu. Tráví s nimi tolik času, protože tito lidé by bez nich dlouho nepřežili. Skupiny jaguárů vytvářejí také hypnotická pole (viz lvi) kolem Amazonského deštného pralesa, aby tak zabránili civilizaci ohrozit životy jejich i domorodců. Bohužel, velké množství jaguárů mizí každoročně v mudlovských továrnách na kožichy. Latinskoamerické Ministerstvo kouzel už delší dobu zvažuje ochranu pralesa matoucími kouzly, v cestě jim však stojí mudlovské firmy, které tam těží dřevo.


09. Felis concolor

Oficiální název: Felis concolor
Mudlovský název: Puma

Mudly je taktéž zvaná horský nebo stříbrný lev. Tento poznatek je opravdu blízko pravdy. V horských oblastech se vyskytují měděné nebo stříbrné pumy, které jsou velkou vzácností. Vylínaná srst těchto šelem se stala výhodným vývozním artiklem pro Latinskoamerické MK i pro AMM (Ministerstvo kouzel Spojených států). Z této suroviny se tkají létající koberce. Nyní jejich obliba v Evropě a Americe ustoupila novému trendu košťat, ale v Africe a Asii pořád převládá výroba koberců nad košťaty. Pumy mají totiž schopnost částečné levitace, nebo spíš odlehčení. Když vane silný vítr, oddávají se pumy s velkým potěšením letu. Pokud je velká oblačnost, nechá se puma odnést na mrak a shlíží z něj pak dolů a pozoruje krajinu pod sebou. Díky zraku, který má schopnost stále zvyšovat rozlišení, vidí z té výšky na zemi vše. Toho využívají hlavně kouzelníci, zabývající se mapováním oblastí nebo zoologií. Puma nalezený objekt bez problémů na zemi vystopuje, má vynikající orientační smysl. Jako jedna z mála není lovena mudly pro kožešinu, neboť se větrem nechá unést před nebezpečím.


10. Felis catus

Oficiální název: Felis catus
Mudlovský název: Kočka domácí

Kočka domácí žije téměř všude a není lovena mudly pro kožešinu. Je oblíbeným domácím mazlíčkem jak u kouzelníků, tak u mudlů. Mudlové ovšem nemají ani ponětí o jejich kouzelných vlastnostech, a tak zdraví připisují těm skvělým jogurtům, ovoci, zelenině a lékům z televizních reklam, dobrou náladu a štěstí zas mudlovským horoskopům apod. Kočka domácí je ze všech kočkovitých šelem nejmenší, a proto je v domácnostech tak oblíbená. Velké kočky sice sdílejí ty samé schopnosti a lásku k lidem, ale už jste viděli mudly, kteří by měli doma například jaguára? Ne, velké kočky chovají doma jen kouzelníci a čarodějky. V mudlovském světě jsou sice občas o nich nějaké pořady nebo články v novinách, ale mudlové to rozhodně nejsou. Kočka domácí je na chov poměrně nenáročná a když si vás oblíbí, je to přátelství na celý život.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář